Mănăstirea Topalu

ISTORICUL BISERICII. Mănăstirea “Sf.Gheorghe” Topalul se află la nord de comuna sus amintită în Lunca Dunării. Ea a luat fiinţă prin donaţia a 5 ha către Arhiepiscopia Tomisului de către Primăria comunei Topalul judeţul Constanţa unde înainte a funcţionat o Unitate Militară care deservea paza unei cariere de piatră. În acelaşi an s-a sfinţit un mic paraclis la data de 12 august 2007 de către I.P.S Teodosie Petrescu Arhiepiscopul Tomisului cu un impresionant sobor de preoţi şi diaconi. Pe parcursul anilor s-au renovat trei case dintre care în una se află paraclisul şi trei încăperi folosibile iar cealaltă ca şi casă de oaspeţi. Paraclisul are hramul “Sf. Mucenici, Donat, Romul, Venust şi Silvan” care se prăzmesc la 21 august. În prezent stareţ este Ieromonarh Ioan Buto cu patru fraţi ce slujesc acest sfânt lăcaş monostic. Mănăstirea este încă în construcţie

DATE DE CONTACT MĂNĂSTIRE. [HRAM]„Sfântu Gheorghe”;[ADRESA]Comuna Aliman, județul Constanța

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *