Parohia Năvodari I

 A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTARE GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V. GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Orașul Năvodari se află la Nord de orașul Constanța. Este așezat între lacul Tașaul și Canalul Poarta-Albă – Midia Năvodari, iar peste canal se învecinează la Est cu Marea Neagră. A fost o localitate veche de pescari, dar datorită industriei petroliere și chimice s-a dezvoltat și demografic. Pe teritoriul său nu există situ-ri arheologice. Parohia „Sf. Cuv. Parascheva” din Năvodari a luat ființă în anul 1975, din fostele filiale ale Parohiei Valea Neagră (azi Lumina, și anume Năvodari, Mamaia sat și Peninsula.

B.ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Ca locaș de închinare avea o casă bătrânească formată din două odăi și o sală, căreia i s-au spart pereții interiori și a devenit mai lungă, iar în față i s-a improvizat o mică turlă. Donatorul era Spiridon Mecu, un fost colonist din Oltenia, care primise pământ în Dobrogea. Întrucât casa de rugăciune existentă nu mai făcea față afluenței de credincioși, deoarece orașul luase amploare, se impunea construirea unei biserici mai încăpătoare. În acest sens s-au făcut demersuri verbale către autoritățile Primăriei și județului și au fost îndemnați să fie lărgită cea existentă, însă dimensiunille rămâneau tot modeste. Prilejul s-a ivit când satul Mamaia, filiala Năvodari, s-a demolat prin Decretul 62/1988, care în Normele Metodologice stipula ca cetățenii din satul Mamamia pot să-și strămute casele în Năvodari unde primeau loturi. S-a procedat la fel și cu biserica din Mamaia, care era tot o casă de rugăciune ca cea din Năvodari, având hramul „Sf. Cuv. Parascheva”, însă autoritățile comuniste n-au respectat litera decretului și oamenii au fost mutați cu forța în apartamente la blocuri. În acest context s-a făcut un proiect de biserică. La data de 14 oct. 1988 Pr. Vasile I. Vasile a fost delegat de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Antim al Tomisului și Dunării de Jos să pună piatra de temelie și a început turnarea fundației. În martie 1989 au început lucrările la ziduri care s-au ridicat la peste 2 m înălțime în foarte scurt timp. Organele de conducere locale, municipale și județene au intrat în alertă și au încercat oprirea lucrărilor. Credincioșii orașului însă păzeau zidurile noaptea cu lumânări aprinse în mâini și ziua se lucra. Preotul Vasile Vasile a fost mutat la Parohia Cernavodă, pentru a fi oprit să continue lucrările de ridicare a noului locaș de cult. După revoluția din decembrie 1989 preotul Vasile Vasile a fost reașezat în postul de preot paroh la această parohie unde a continuat lucrările de zidire. [ARHITECTURA, PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCȚII] Dimensiunile bisericii sunt impresionante. Are înălțimea unui bloc cu 4 etaje cu două scări. Este o adevărată catedrală, de aceea este foarte greu de întreținut, mai ales că în Năvodari s-au mai construit încă patru Biserici și sectorul deservit de aceasta s-a micșorat consistent. Biserica este construită în formă de cruce clasică, nerotunjită. Are 44 m lungime și 11,5 m lățime iar în dreptul stranelor are 16 m lățime. Înălțimea boltei este de 11 m. Turla Pantocrator pe interior măsoară 23 metri și exterior 25 m iar turla din față ce deține și funcția de clopotniță este mai mică. Ca particularități: turla pantocrator este susținută de stâlpi înclinați iar biserica are balcoane vizitabile și demisol. Este construită din beton armat, cărămidă și B.C.A. [PICTURA] Este pictată în tehnica frescă, stil bizantin, de către mai mulți pictori. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ȘI CĂRȚI VECHI] În biserică nu se găsesc obiecte de valoare istorică și artistică . [ȘIRUL PREOȚILOR] Primul paroh a fost pr. Caraivan Velicu, care după deces a fost înlocuit de pr. Ciorbaru Nicolae, venit de la Parohia Rasova. Din 1 septembrie 1982 ca paroh a venit Pr. Vasile I. Vasile, care deține această funcție și în prezent.

C.CIMITIRUL. Cimitirul este al comunității și administrat de Primărie.

D.ACTIVITĂȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Participăm la evenimentele orașului și colaborăm cu școlile din Năvodari. Au fost ajutați nenumărați oameni nevoiași de-a lungul timpului.

E.PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a. ] Din 1982 și până în prezent s-a desfășurat o activitate pastoral-misionară de catehizare a populației prin predici, lecții catehetice și promovarea cântării omofone bisericești.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] „Sf. Cuv. Parascheva“; [ADRESA] Str. Constanței nr. 49-51, oraș Năvodari, judetul Constanta; [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon și site oficial.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *