Parohia Năvodari V

În anul 2014 cu binecuvântarea IPS TEodosie, Arhiepiscopul Tomisului s-a luat inițiativa de a se ridica o nouă Biserică Ortodoxă în Năvodari –,,orașul unde soarele săruta Marea”. Pentru realizarea acestui nou proiect a fost desemnat Pr. David Marian, care a fost promovat pentru activitate și merite deosebite din postul de Pr. Paroh al Parohiei Nuntași în postul de Pr. paroh al noii parohii inființate. Mai întâi de toate s-a solicitat Primăriei Orașului Năvodari un teren potrivit pentru a se ridica un nou lăcaș de cul. Astfel s-a concesionat cu titlu gratuit, în noul cartier turistic, un teren cu suprafața de 937 mp. S-au demarat lucrările pentru a se ridica un Paraclis unde să se poată oficia slujbele religioase până la ridicarea Bisericii parohiale. Paraclisul poartă hramul NAȘTEREA MAICII DOMNULUI și este ctitoria Pr. David Marian și a familiei sale, având o suprafață construită de 90 mp și este dotată cu toate utilitățile. Este o construcție pe structură de lemn imnifugat, izolat pe exterior cu polistiren extrudat, iar pe interior este împodobită cu icoane executate pe material poliplan (material PVC). S-au demarat lucrări de executare a proiectului pentru biserica mare, care va purta același hram, începerea lucrărilor urmând a se începe cât mai repede posibil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *