Parohia Lanurile

A. ISTORICUL COMUNITĂȚII PAROHIALE.[TOPONIME, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V GEOGRAFIC, ISTORICO-GEOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL ECONOMIC]Satul Lanurile, comuna Mereni se află la 27 km de oraşul Constanţa. El s-a format în preajma anului 1925 prin colonizarea românilor veniţi din judeţele Olt şi Teleorman.
B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE.[ISTORIA ZIDIRII EI]În anul 1944 sătenii au construit o casă de rugăciuni, căreia i-au dat hramul Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril, lucrările fiind întreprinse sub grija preotului paroh de atunci Gheorghe Popescu. Lucrarea a fost executată de meşterul Ilie Creţeanu.[PICTURA]Pictura în tehnică fresco a fost realizată de pictorul Bejan Paraschiv din Galaţi în anul 1984. [ŞIRUL PREOŢILOR]Preot paroh Bănică Vasile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *