Parohia Hârşova III

A. ISTORICUL COMUNITĂŢII PAROHIALE. [PREZENTAREA GENERALĂ A CARTIERULUI D.P.D.V. GEOGRAFIC, ISTORICO-DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Biserica se află în zona istorică veche a oraşului Hârşova. La sfârşitul secolului al XIX – lea şi primii ani ai secolului al XX – lea, în apropierea malului Dunării au apărut o serie de construcţii cu caracter comercial (depozite de cereale, hanuri, cafenele) sau public (Judecătoria şi Tribunalul, şcoala). Aici s-a ridicat monumentul comemorativ închinat jertfei ostaşilor din Războiul pentru Reîntregirea Neamului (1916-1918). Între anii 1900 – 1906 s-au efectuat primele lucrări de amenajare a portului pe 200 metri lungime, extinzându-se până în anul 1932 la 500 metri. Aceasta a facilitat ancorarea navelor de mărfuri şi pasageri, Hârşova fiind, datorită pitorescului clădirilor, mediului natural, dar şi Muzeului Regional al Dobrogei care îşi avea sediul în clădirea şcolii, un punct important în navigaţia dunăreană. În primul război mondial oraşul a fost grav afectat. Puţine clădiri au mai rămas în picioare. Unele depozite din zona portului nu au mai fost refăcute niciodată. Locul lor a fost luat de un spaţiu verde de-a lungul falezei. Extinderea oraşului spre şoseaua Constanţa – Bucureşti a scos zona istorică din atenţia autorităţilor. Clădirile nu au mai fost refăcute şi s-au dărâmat rând pe rând. După inundaţiile din 1970 au căzut alte construcţii. Fără întreţinerea corespunzătoare toate clădirile vechi au ajuns într-un stadiu avansat de degradare şi au fost demolate în anii 1986 – 1988. În locul lor au fost ridicate actualele blocuri de locuinţe .

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Parohia s-a înfiinţat în anul 2011, în urma formării comitetului de iniţiativă convocat de Pr. Aftene Daniel şi având binecuvântarea Înaltsreasfinţitului Arhiepiscop Dr. Teodosie al Arhiepiscopiei Tomisului Constanţa. Terenul a fost atribuit în mod gratuit de Primăria Oraşului Hârşova prin HCL nr. 78 din 28.07.2011. În anul 2011 s-a construit o capelă care să asigure asistenţa religioasă a credincioşilor până la construirea bisericii mari.
[ARHITECTURA. PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Capela este de tip navă, acând lungimea de 9 metri şi laţimea de 4.5 metri; materialul de construcţie folosit este tip BCA iar acoperişul din tablă Lindab. [PICTURA] Capela a fost picatată în anul 2013, ca donaţie, de către pictorul bisericesc prof. Roşca Petre-Denisu din oraşul Hârşova, în tehnica tempera, stil bizantin. [OBIECTE VECHI DE CULT, MANUSCRISE ŞI CĂRŢI VECHI] Biserica nu deține obiecte de valoare.

[ŞIRUL PREOŢILOR] Daniel Aftene (preot paroh din 2011)

C. CIMITIRUL. Parohia nu deţine un cimitir, cimitirul actual aflându-se în administrarea oraşului Hârşova.

D. ACTIVITAȚI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT.
[ACTIVITATE CULTURALA, ACTIVITATE FILANTROPICA] Parohia a organizat pelerinaje la mănăstirle din judeţele Constanţa, Tulcea şi Buzău, a participat la proiectele Patriarhiei Române “Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine” cu miniproiectul “Paştele pentru toţi” în anul 2014 şi proiectul “Mâini întise spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu” – martie 2015, în colaborare Liceul Teoretic “Ioan Cotuvu” Hârşova şi ONG „ Zbor fără aripi” din oraşul Hârşova.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI. [ACTIVITAȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE ș.a.] Pe lânga eforturile constante ale comunităţii parohiale privind ajutorul la construcţia bisericii, se organizează colecte de produse alimentare şi nealimentare destinate persoanelor nevoiaşe şi defavorizate, cu precădere în perioada sfintelor sărbători a Naşterii şi a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos. Parohia este implicată într-un proiect în parteneriat cu Liceul Teoretic “Ioan Cotovu” – “Familia, şcoala şi biserica – fundamente ale educaţiei” din anul 2014, care se derulează şi în prezent.

F. DATE DE CONTACT. [HRAM] “Adormirea Maicii Domnului”; “Sfânta Mare Muceniţă Irina”;
[ADRESA] str. Vadului, nr. 2, Hârşova, jud. Constanţa; [OFICIUL PAROHIAL] e-mail: parohiaharsova3@gmail.com. Nu are telefon și site oficial.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *