Conferința „Ce putere mai are Cartea” și lansare de carte la Arhiepiscopia Tomisului

Academia Tomitana deschide manifestările dedicate Zilei Naționale a Lecturii (15 februarie) prin conferința „Ce putere mai are Cartea” organizată luni, 14 februarie, de la ora 13.00, în Sala Magna a Palatului Arhiepiscopal din Constanța (str. Arhiepiscopiei, nr. 23). Aceasta va fi susținută de către Acad. Prof. Constantin Barbu, cu binecuvântarea și cu participarea IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

În cadrul evenimentului vor fi lansate peste 100 de volume din Biblioteca Eminescu și din Monumenta Romaniae Historica.

Colecția Monumenta Romaniae Historica a depășit deja primele 250 de volume din cele peste 1000 de volume care se vor tipări. Luni vor vedea lumina tiparului volume din sfinții dobrogeni Dionysius Exiguus și Ioan Cassian. Majoritatea manuscriselor publicate sunt mai vechi de 1000 de ani.

Evenimentul este organizat de către Academia Tomitana, în parteneriat cu Arhiepiscopia Tomisului și cu Asociația Studenților Creștini-Ortodocși Români, filiala Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *