Parohia Cernavoda III

A. STORICUL COMUNITĂŢII PAROHIALE. [TOPONIMIE, PREZENTAREA GENERALĂ A LOCALITĂȚII D.P.D.V.GEOGRAFIC, ISTORICO – DEMOGRAFIC, ARHEOLOGIC, CULTURAL, ECONOMIC] Biserica este situată pe strada Medgidiei în intravilanul oraşului. Biserica se învecinează cu Str. Panait Cerna şi cu Baza Sportivă din Cernavodă. La 5 minute de mers cu maşina se află Campusul Centralei Atomo-Nuclear-Electrice din Cernavodă.

B. ISTORICUL BISERICII PAROHIALE. [ISTORIA ZIDIRII EI] Preotul Furtună Didel a fost numit preot slujitor la Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena în anul 1995, preot paroh fiind Pr. Gabriel Mascas. Preotul Furtună Didel a inițiat o acțiune de strângere de semnături pentru a obține aprobare în vederea construirii unei biserici în Cartierul Trust. Amplasamentul, era pe locul actualului loc de joacă, vis-a-vis de Campusul 1 CNE. Ulterior, amplasamentul a fost schimbat. Pr. Didel obține aprobarea înfințării parohiei și construirea Bisericii Sf. Apostol Andrei. Se obține de la autoritățile locale terenul și din șantierul CNE Cernavodă o baracă metalică. Aceasta se montează pe locul unde actualmente se află capela mortuară, și în ea se amenajează un altar pentru a se putea sluji Sf. Liturghie și alte servicii religioase pentru enoriașii parohiei nou înființate. Concomitent, se comandă proiectul și constructorul ridică troița existentă și azi în curtea bisericii. Locul este sfințit de către IPS Lucian, Arhiepiscop al Tomisului și se începe activitatea de slujire în locașul provizoriu amenajat. Se sapă șanțurile și se toarnă temelia pentru o biserică din lemn, conform proiectului aprobat de Arhiepiscopia Tomisului, cu sprijinul direct al autorităților locale și cel tacit al CNE Cernavodă. Se adaugă acum la Hramul Sf.Ap. Andrei și Hramul Sf. Proroc Ilie Tesviteanul. În anul 2003 Pr. Furtună Didel părăsește țara, fiind numit preot paroh pentru comunitatea creștină ortodoxă din Canada, în locul său fiind numit Preotul Paroh Ciutoiu Florin. Acesta, împreună cu preotul coslujitor George Ciulei, cu ajutorul Primăriei, Consiliului Local, al firmelor S.C. Elcomex S.A., C.N. Invest, S.C. Lucrări speciale, Nuclear Montaj, Stizo, S.C. Geotec S.A., şi al credincioşilor din Cernavodă construiesc Biserica de lemn în Baia Mare la S.C. Rustic S.A. Biserica a fost construită după planurile arhitectului Niels Auner. Sfinţirea bisericii a fost făcută de Înaltpreasfinţitul Teodosie pe 20 iulie 2008, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. [PISANIA] Toate aceste lucruri reies din pisania care se află deasupra uşii la intrarea în biserică: „Din Mila lui Dumnezeu Tatăl, cu Harul Fiului şi cu Pronia Sfântului Duh s-a construit această Sf. Biserică cu Hramul„Sf. Andrei” şi „Sf. Ilie Tesviteanul” cu binecuvântarea I.P.S. Dr. Teodosie Petrescu, Arhiepiscop al Tomisului şi al Întregii Dobrogi, protoiereu fiind PC. Pr. Copacenco Vasile în anul mântuirii 2003. Temelia a fost pusă în anul 2002 de către Pr. Fortună Didel, urmând a fi ridicată de Firma S.C. Rustic S.A. din Baia Mare, Pr. Paroh fiind Ciutoiu Florin şi Pr. Ciulei George, cu ajutorul important al Primăriei şi Consiliului Local Cernavodă, a credincioşilor parohiei şi al firmelor: S.C. Elcomex S.A. C.H. Invest, S.C. Lucrări Speciale (CLS), General Concrete, Nuclear Montaj, Stizo, S.C. Geotec S.A. Pictura a fost executată de D-na Rita Aldea din Reşiţa, fiică a oraşului Cernavodă şi fiul ei Dan în anii 2004-2005. „Doamne mântuieşte poporul tău şi binecuvintează moştenirea Ta” .

[ARHITECTURA, PLAN, DIMENSIUNI, MATERIALE DE CONSTRUCŢII] Stilul arhitectonic este preluat de la marile monumente din Ardealul de nord, biserica fiind realizată în totalitate din bârne de lemn, având formă de corabie, cu o lungime de 16 m. și o lățime de 7 m. Tălpile pereţilor sunt realizate din grinzi de brad, pereţii sunt realizaţi în sistem „block” din grinzi masive de brad suprapuse.

[PICTURA] Pictura în stil bizantin a fost făcută de doamna Rita Aldea şi fiul său, domnul Dan Aldea, între anii 2005-2006.
[OBIECTE VECHI DE CULT, CĂRŢI VECHI] Nu este cazul.
[ŞIRUL PREOŢILOR] Pr. Furtună Didel (1995-2003), Pr. Ciutoiu Florin (2003 – 2008), Pr. Ciulei George (2004-2015), Pr. Ciobănescu Daniel (2008 – prezent), Diac. Lupu Mihail (2015 – prezent)

C. CIMITIRUL. Parohia nu deţine cimitir parohial.

D. ACTIVITATI CULTURALE ȘI FILANTROPICE ÎN TRECUT. [ACTIVITATE CULTURALĂ, ACTIVITATE FILANTROPICĂ] Nu este cazul.

E. PROFILUL ACTUAL AL PAROHIEI [ACTIVITĂȚI PASTORAL-MISIONARE, CULTURALE, EDITORIALE, FILANTROPICE, CATEHETICE S.A.] Nu este cazul.

F. DATE DE CONTACT PAROHIE. [HRAM] ,, Sf. Ap. Andrei și Sf. Proroc Ilie Tesviteanul”; [ADRESA] Str. Medgidiei nr.2, oraș Cernavodă, jud. Constanța; [OFICIU PAROHIAL] Nu are telefon oficial. Site – www.parohiasfantulapostolandrei-cernavodă.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *