Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 1-3 iunie 2023

Joi, 1 iunie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Iustin Martirul și filosoful

– de la ora 7.15, împreună cu PS Visarion, Episcopul Tulcii, va oficia Sfânta Liturghie la biserica paraclis „Sfântul Martir Iustin Românul și Filosoful” de la mănăstirea „Tuturor sfinților români”, din apropierea localității Poarta Albă, și va face pomenirea ctitorului moral al mănăstirii, părintele arhimandrit Iustin Pârvu;

  • de la ora 12.00, îi va binecuvânta pe cei peste 600 de copii care vor serba Ziua Copilului la restaurantul „Dorna” din Mamaia;
  • de la ora 18.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook, Youtube și TikTok ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
  • de la ora 21.45, IPS Teodosie va oficia Acatistul Maicii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Vineri, 2 iunie, va răspunde invitației IPS Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, și va participa la Sfânta Liturghie arhierească ce va fi oficiată pe scena amenajată în curtea mănăstirii „Sf. Ioan cel Nou” de la Suceava.

 

Sâmbătă, 3 iunie, Moșii de Vară,

– de la ora 6.45, va săvârși Sfânta Liturghie și slujba de pomenire de obște a celor adormiți la biserica „Sfânta Treime” din localitatea Culmea Nord (zona Nazarcea);

– de la ora 21.40, va oficia Acatistul Sfinților Martiri de la Niculițel: Zotic, Atal, Camasie și Filip (4 iunie) și Acatistul Sfântului Duh la biserica „Sfinții Martiri de la Niculițel” din cartierul constănțean Faleză Nord.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *