Programul IPS Teodosie de praznicul Adormirii Maicii Domnului. Ziua Marinei

Pe 15 august, Biserica Ortodoxă cinstește Adormirea Maicii Domnului, sărbătoare ce are o importanță aparte pentru locuitorii orașului de la malul Mării Negre, fiind și Ziua Marinei Române. Cu acest prilej, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, are următorul program:

 

Duminică, 13 august,

 • de la ora 8.00, va oficia Sfânta Liturghie la parohia „Adormirea Maicii Domnului și Sf. Ierarh Nicolae” din Cobadin, apoi va sfinți lumânărarul bisericii;
 • de la ora 12.00, va avea loc lansarea colecției „Ecoul Veșniciei”, apărută la Editura Arhiepiscopiei Tomisului, cu binecuvântarea și sprijinul IPS Teodosie. Evenimentul va avea loc la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța. Colecția cuprinde „Biblia în versuri de la Cluj”, structurată în 27 de volume format A6;
 • de la ora 18.00, va oficia slujba Paraclisul Maicii Domnului la biserica „Buna Vestire” din Constanța (str. Dionisie cel Mic, nr. 50A) și va sfinți icoanele pictate de copii, în cadrul atelierului de pictură.

 

Luni, 14 august,

 • de la ora 5.45, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța;
 • de la ora 8.30, va oficia ceremonialul religios de pomenire a eroilor marinari la Crucea Marinarilor de pe Faleza Constanța;
 • de la ora 17.00, va oficia slujba Vecerniei cu Litie la biserica „Adormirea Maicii Domnului II” din Constanța (zona Dacia);
 • de la ora 19.00, va oficia slujba Prohodului Maicii Domnului la biserica „Adormirea Maicii Domnului I” din Constanța (zona Tomis mall);
 • de la ora 21.30, va oficia slujba Prohodului Maicii Domnului, urmată de Sfânta Liturghie la mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului, Sfântul Nicolae și Sfântul Bretanion”, din apropierea localității constănțene 23 August.

 

Marți, 15 august, în Biserica Ortodoxă este praznicul Adormirii Maicii Domnului

 • de la ora 10.00, va oficia slujba de Te Deum cu prilejul manifestărilor dedicate Zilei Marinei, pe scena amenajată în fața Comandamentului Flotei;
 • de la ora 11.00, va oficia Taina Sfântului Botez pentru copii instituționalizați la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Cumpăna;
 • de la ora 23.30, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *