Conferință dedicată Sfântului Cuvios Dionisie Exiguul, „Părintele erei creștine”

Vineri, 1 septembrie 2023, la orele 13.30, începutul anului bisericesc va fi marcat printr-o conferință de excepție, susținută de către Pr. Prof. Dr. Nechita Runcan. Aceasta va fi urmată de vizionarea unui film documentar. Subiectul principal al conferinței se referă la personalitatea și opera Sfântului Cuvios Dionisie Exiguul, străromânul care este supranumit „Părintele erei creștine”.

Renumit pentru erudiția sa, Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul, originar din Dacia Pontică (Dobrogea de astăzi), a trăit la Roma în veacul al VI-lea, fiind secretar pentru zece papi. Evenimentul va avea loc, cu binecuvântarea și prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Teodosie, la Sala Magna a Arhiepiscopiei Tomisului.

Organizatorul evenimentului academic este Pr. George Daniel Petrov, consilier al Sectorului Cultural al Arhiepiscopiei Tomisului.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *