Programul IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în perioada 26-29 iunie. Hramul Catedralei arhiepiscopale „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”

Miercuri, 26 iunie, de la ora 21.30, va oficia slujba tunderii în monahism la mănăstirea „Peștera Sf. Apostol Andrei”, urmată de Acatistul Sfântului Conon Isaurul.

 

Joi, 27 iunie,

  • de la ora 6.30, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanța;
  • de la ora 18.00, va fi prezent în podcastul de dialog cu credincioșii „Cuvântul ierarhului” ce va fi transmis pe paginile de Facebook, Youtube și TikTok ale Arhiepiscopiei Tomisului. Întrebările se trimit NUMAI pe mail, la adresa radiodobrogea@gmail.com;
  • de la ora 21.30, va oficia Acatistul Maicii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

 

Vineri, 28 iunie,

  • de la ora 6.30, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanța;
  • de la ora 17.30, va oficia slujba Vecerniei cu Litie la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Medgidia. În cadrul slujbei va avea loc o procesiune pe următorul traseu: biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, strada Română (biserica „Sf. Parascheva”), strada Ștefan cel Mare, strada Ion Creangă, strada Republicii (biserica „Adormirea Maicii Domnului”), strada Decebal, Piațeta Decebal și înapoi la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”. Vor fi purtate în procesiune moaștele Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Chiril al Alexandriei, Nectarie de la Eghina, Calinic al Edessei și Haralambie.

 

Sâmbătă, 29 iunie, Biserica Ortodoxă îi cinstește pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Aceștia au contribuit la răspândirea cuvântului evanghelic în multe părți ale lumii și sunt ocrotitorii Catedralei arhiepiscopale din Constanța. Astfel, la Catedrala arhiepiscopală din Constanța,

  • de la ora 6.00, Înaltpreasfinţitul Teodosie, împreună cu preoți și diaconi, va oficia Taina Sfântului Maslu, urmată de o scurtă procesiune în Parcul catedralei;
  • de la ora 8.00, va săvârși Sfânta Liturghie în altarul de vară, apoi absolvenții Facultății de Teologie „Sf. Ap. Andrei”, din cadrul Universității „Ovidius” Constanța, vor depune jurământul de credință față de Biserică;
  • de la ora 16.00, va citi rugăciuni de mulțumire la schitul „Sfânta Treime” din Constanța. Așezământul monahal este situat la marginea municipiului Constanța, la ieșirea de pe șoseaua Industrială;
  • de la ora 21.40, va oficia Acatistul Învierii Domnului la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *